آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی

آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی

در این مقاله سعی داریم شما را با وظیفه و انواع کمپرسور کولر گازی آشنا کنیم. مجموعه تخصصی اسپلیت لند تمامی محصولات را با تضمین اصل بودن کالا، گارانتی معتبر و قیمت مناسب به شما خریداران عزیز ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید در ساعات اداری با شماره های مندرج در سایت به منظور برقراری ارتباط با کارشناسان واحد اسپلیت لند و دریافت مشاوره تماس حاصل نمایید.

 اسپلیت لند
اسپلیت لند

کمپرسور کولرگازی چیست؟

کمپرسور کولرگازی همان قلب آن است که با فشرده سازی و جریان گاز مبرد در لوله های این سیستم باعث کارکرد کولرگازی شده و سرمایش یا گرمایش محیط را تأمین می‌کند. وظیفه کمپرسور کولرگازی تبدیل کردن گاز مبرد به مایع و هدایت آن به سمت کندانسور است که در تکرار این فرآیند کولرگازی باعث خنک کردن محیط می‌شود.

انواع کمپرسور کولر گازی

معمولاً در ساخت کولر های گازی از سه مدل کمپرسور استفاده می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

کمپرسور پیستونی کولرگازی

کمپرسور های پیستونی از قدیمی ترین نوع کمپرسور استفاده شده در کولرهای گازی می‌باشند. کارکرد این کمپرسور همانند کارکرد سیلندر و پیستون در خودرو است به این صورت که با هر بار رفت و برگشت پیستون مقداری گاز مبرد موجود در محفظه کمپرسور به داخل سیلندر متراکم می‌شود. کمپرسورهای پیستونی به دلیل عملکرد بسیار خوبی که دارند در مناطق جنوبی و گرمسیری کشور بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کمپرسور بیستونی کولرگازی

 مصرف انرژی این کمپرسورها بسیار زیاد بوده و صدای زیادی هم تولید می‌کنند. کمپرسورهای پیستونی معمولاً در ظرفیت های 12000، 18000 و 24000 btu تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

کمپرسور روتاری کولرگازی

کمپرسور های روتاری به کمپرسور های قلمی یا کمپرسور های دوّار مشهور هستند. تیغه های این کمپرسورها به صورت 360 درجه می‌چرخد و عمل مکش مبرد را انجام می‌دهد به این صورت که گاز مبرد از دریچه ورودی وارد کمپرسور می‌شود و در اثر برخورد با تیغه ها متراکم شده و با فشار به سمت لوله های خروجی هدایت می‌شود. کمپرسورهای روتاری اکثراً در مناطق معتدل مانند تهران یا شمال کارایی خوبی دارد و نسبت به کمپرسورهای پیستونی، مصرف انرژی و صدای بسیار کمتری دارد.

کمپرسور روتاری کولرگازی

کمپرسور های روتاری در دو نوع معمولی و T3 طراحی و تولید می‌شوند. مدل T3 این کمپرسور بیشتر در مناطق گرمسیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از معایب این کمپرسورها می‌توان به کاهش راندمان و خرابی سریع در مجاورت با محل های آلوده اشاره کرد. کمپرسورهای پیستونی نسبت به کمپرسورهای پیستونی و اسکرال طول عمر کمتری دارند. این کمپرسورها معمولاً در ظرفیت های 7000 تا 36000 btu تولید می‌شوند.

کمپرسور اسکرال کولرگازی

کمپرسور اسکرال یا مارپیچی از کمپرسور های جدید و مدرن در کولر گازی است که از ظرفیت 30000 btu به بالا تولید می‌شود. این کمپرسور ها دو صفحه مارپیچ دارند به طوری که یکی از صفحات ثابت و دیگری متحرک می‌باشد. در این کمپرسور گاز مبرّد از دریچه ورودی وارد می‌شود و به وسیله صفحه مارپیچ متحرک با چرخش 360 درجه فشرده سازی می‌شود و سپس از دریچه خروجی خارج می‌شود.

کمپرسور اسکرال کولرگازی

کمپرسورهای اسکرال کولرگازی، نسبت به کمپرسور های پیستونی و روتاری دارای راندمان و ظرفیت بالاتری هستند اما قیمت بیشتری هم دارند. اگر این کمپرسورها دچار خرابی شوند نمی‌توان آن ها را تعمیر کرد لذا باید کمپرسور خراب شده را با یک کمپرسور اسکرال نو جایگزین کنیم.

در هنگام خرید کولرگازی از فروشگاه اسپلیت لند حتماً به نوع کمپرسور کولرگازی توجه لازم را داشته باشید تا بتوانید از حداکثر کارآیی آن بهره‌مند شوید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید