معرفی قطعات کولرگازی

آشنایی با اجزای کولر گازی

شما باید قبل از خرید کولرگازی تمامی قطعه های آن هارا بشناسید. شما میتوانید برای خرید کولر گازی با شرکت اسپلیت لند تماس بگیرید و با مشاوران ما صحبت کنید. ما در ادامه تمامی قطعه های کولر گازی را برای شما به طور کامل معرفی کرده ایم.

 اسپلیت لند
اسپلیت لند

آشنایی با اجزای کولر گازی

کولر گازی یکی از لوازم خانگی مهم است این کولرگازی ها برند های مختلفی دارد. امروزه به دلیل موتورهای قوی و قیمت مناسب کولرگازی از این دستگاه به جای کولرآبی استفاده میکنند.  شما قبل از خرید دستگاه بهتر است با تمامی اجزای آن آشنا شوید تا بتوانید بهترین مدل کولرگازی را خریداری کنید. اصول اولیه کار کولر گازی بسیار ساده است زیرا کل فرایندی که اتفاق می افتد انتقال حرارت است. در حالت کلی کولرگازی از گاز مبرد استفاده میکند که این گاز انرژی گرمایی را از داخل خانه به بیرون منتقل میکند.

شما میتوانید برای خرید کولرگازی با شرکت اسپلیت لند تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی تمامی سوالات شما میباشند. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر و خرید انواع کولرگازی از جمله کولر گازی گری، کولرگازی ایوولی، کولر گازی جنرال گلد و... با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اجزای کولر گازی

کولر گازی مانند دیگر سایر وسایل خانگی از اجزای مختلفی ساخته شده است که هرکدام از آن ها وظایفی برای خود دارند اما در حالت کلی کولر گازی از 4 قیسمت کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اوپراتور تشکیل شده است که هزینه تعمیر هرکدام از آن ها بسیار بالا است. اجزای کولر گازی شامل:

 • کمپرسور کولرگازی
 • کندانسور کولرگازی
 • فن بیرونی کولرگازی
 • شیر انبساط کولرگازی
 • اوپراتور کولرگازی
 • کنترل کننده هوای یونیت داخلی کولرگازی
 • ترموستات کولرگازی
 • فیلتر هوا کولر گازی
 • صدا خفه کن کولرگازی
 • لوله های تخلیه کولرگازی

آشنایی با اجزای کولر گازی

کمپرسور کولرگازی

کمپرسور یا موتور کولر به عنوان قلب کولرگازی شناخته میشود زیرا گاز را در اجزای سیستم کولر میپرخاند ومانند قلب عمل میکند. این قطعه در کولرگازی گرمای هوا را میگیرید و به بیرون انتقال میدهد. کمپرسور های کولرگازی به دو صورت طراحی و تولید میشوند که به صورت زیر هستند.

 1. کمپرسور دورانی با اتصال به موتور الکتریکی کمپرسور، موتورشروع به چرخش میکند و گاز را به داخل خود کشیده و با فشار از طرف دیگر خارج میکند.
 2. کمپرسور پیستونی شبیه موتور پیستونی در اتومبیل ها است با این تفاوت که در اتومبیل ها انرژی آن از احتراق بنزین است اما در کولرگازی از طریق انرژی الکتریکی است.

فن بیرونی کولر گازی

یکی از اجزای اصلی کولرگازی، فن بیرونی آن است زیرا با کمپرسور ارتباط مستقیم دارد و وظیفه آن  وزیدن گرمای کولرگازی به خارج از خانه را بر عهده دارد. فن خارجی کولرگازی ممکن است به دلایل زیادی همچون نگهداری نادرست به درستی کار نکند و به همین خاطر تاثیر مستقیمی بر روی کمپرسور کولرگازی دارد برای همین تمیز کردن و نگهداری منظم فن خارجی کولرگازی بسیار ضروری است.

کندانسور کولرکازی

وظیفه کندانسور کولرگازی این است که گرما را از داخل دستگاه خارج میکند و این گرما را به بیرون انتقال میدهد. این قطعه از کولرگازی از کویل های توخالی ساخته شده است که در قسمت خارجی کولرگازی قرار میگیرد. وظیفه این دستگاه این است که گاز مبرد پرفشاری که از کمپرسور می آید را خنک کرده  و آن را به مبرد پرفشار مایع تبدیل میکند. به دلایل زیادی امکان دارد این کندانسور کولرهای گازی خراب شوند که این عوامل شامل:

 1. خم شدن پره های فن کولر گازی
 2. رشد درخچه ها یا وجود دیگر موارد به صورت خیلی نزدیک به کولرگازی
 3. آسیب دیدگی یونیت خارجی کولرگازی

معرفی اجزای اصلی کولر گازی

اواپراتور کولرگازی

یکی از اجزای مهم کولرگازی، اواپراتور داخلی  آن است در حقیقت اواپراتور کولر گازی نقش اصلی در خنک سازی هوای اتاق را دارد. گاز مبردی که در سیستم وجود دارد به صورت مایع از شیر انبساط به اواپراتور جریان پیدا میکند و قبل از آنکه به کویل ورود پیدا کند اواپراتور خنک میشود که این اتفاق تبدیل مبرد مایع به گاز رخ میدهد.  ممکن است برای اواپراتور های کولرگازی مشکلاتی پیش بی آید که شامل:

 • روشن نشدن کولرگازی
 • شنیدن صدای کوبیده شدن
 • نشت گاز مبرد
 • خاموش و روشن شدن کولرگازی

شیر انبساط

یکی دیگر از اجرای کولر گازی شیر انبساط است. وظیفه این قطعه در کولرگازی کنترل کردن مقدار ورودی مایع مبرد است. زمانی که این مایع از شیر انبساط خارج میشود فشار و دمای آن به شدت کاهش پیدا میکند. عملکرد این قطعه بسیار پیچیده است و باید هر چند وقت یک بار توسط یک فرد متخصص چک شود.

ترموستات کولرگازی

وظیفه ترموستات این است که دمای سیستم سرمایش و گرمایش کولرگازی را کنترل میکند. ترموستات یکی از قطعات مهم کولرگازی است که در صورت خرابی بسیاری از قطعه های کولرگازی خراب میشوند. یکی از عوامل اصلی خرابی ترموستات کولرگازی، نوسانات برق است. در حقیقت ترموستات کولرگازی حسگری است که شما با توجه به آن میتوانید دمای اتاق را چک کنید. ترموستات زمانی کار میکند که دمای اتاق از دمای تنظیم شده پایین تر بیاید  و به این صورت شروع به کارکردن میکند.

فیلترهای کولرگازی

در تمامی کولرهای گازی فیلتر هوا وجود دارد که نقش آن مانع ورود گرد و غبار به داخل موتور است بنابراین فیلترهای کولرگازی قطعات بسیار مهمی هستند. شما باید هر چند وقت یک بار فیلتر های خود را تمیز کنید. شما میتوانید برای تمیز کردن فیلتر هوا این صفحه را مطالعه نمایید.

صدا خفه کن کولرگازی

صدا خفه کن کولرگازی یا مافر آن یکی از بی ارزش ترین قطعات کولرگازی است که اهمیت زیادی ندارد. وظیفه این قطعه این است که صدای داخل کمپرسور را کنترل میکند در بسیاری از کولرگازی ها این قطعه وجود ندارد و به همین خاطر صدای موتور را شما در هنگام کارکردن میشنوید.

لوله های تخلیه کولرگازی

در طی فرایند خنک سازی  لوله های تخلیه کولرگازی توسط قطرات آب جمع شده  را به بیرون از خانه هدایت میکند. یکی از دلایل خرابی این قطعه این است که امکان دارد سیستم های زهکشی و لوله های تخلیه گرفتگی داشته باشد. این اتفاق زمانی به وجود می آید که گرد و غبار در داخل این لوله ها باشد. شما در این مواقع میتوانید با حرکت دادن یک سیم مسی از لوله این گرفتگی را برطرف کنید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید