چرا کولر گازی باد گرم می‌زند؟

چرا کولر گازی باد گرم می‌زند؟

اسپلیت یا کولر گازی دیواری از بهترین محصولات موجود در بازار سرمایشی-گرمایشی است که در فصول سرد سال برای تأمین گرما و در فصول گرم سال برای تأمین سرما مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت خرید کولر گازی دیواری و روش های رفع مشکل باد گرم زدن اسپلیت تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 اسپلیت لند
اسپلیت لند

کولر گازی (اسپلیت) دیواری دارای دو نوع عملکرد سرمایشی و گرمایشی می‌باشد. این سیستم دارای قابلیت صرفه‌جویی در انرژی است که بعضاً ممکن است در هنگام عملکرد کولرگازی در حالت سرمایش، محیط را به خوبی خنک نکند. تولید باد گرم در فضا به جای باد خنک، ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم.

عملکرد کولر گازی چگونه است؟

از انواع سیستم های تهویه مطبوع می‌توان به کولر گازی خانگی و اداری اشاره کرد که موظف هستند هوای گرم داخل محیط را توسط تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر گازی، تبدیل به هوای مطبوع و خنک کنند. از آنجایی که بیشتر افراد از سیستم سرمایشی این محصول استفاده می‌کنند بسیار بیشتر با مشکل باد گرم زدن مواجه می‌شوند که باید ان را عیب یابی و برطرف نمایند.

دلایل باد گرم زدن کولر گازی در تابستان

 1.  کثیف بودن فیلتر هوای کولرگازی
 2. نادرست بودن تنظیمات ترموستات
 3. کثیف بودن پنل بیرونی کولر گازی
 4. معیوب بودن موتور
 5. پایین بودن سطح مبرد
 6. خرابی کمپرسور
 7. عدم نگهداری منظم از کولر گازی
 8. کمبود گاز مبرد

روش های رفع باد گرم زدن کولر گازی در حالت سرمایشی

برای رفع مشکل باد گرم زدن اسپلیت در فصل گرما و حالت سرمایشی، ابتدا باید فیلترهای اواپراتور و مسیر ورودی هوا را تمیز کنید و کویل کندانسور را به طور دقیق بشویید. در ادامه میزان گاز، کمپرسور، رله اورلود، کیپ نبودن مدار و سالم بودن فن را باید بررسی کرد تا مشکل به صورت دقیق عیب یابی شود. در صورت عدم حل مشکل باد گرم زدن کولرگازی بهتر است از یک سرویس کار کولر گازی استفاده کنید تا راه‌حلی برای رفع مشکل پیدا کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل اسپلیت، باید فشار زیادی به دستگاه وارد نکنید و کمپرسور آن را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

دلایل باد گرم زدن کولر گازی

چرا کولر گازی باد خنک نمی زند؟

 1. ممکن است کولر گازی هیچ گاز مبردی نداشته باشد.
 2. موتور (کمپرسور) خراب شده باشد و توان فشرده سازی گاز را نداشته باشد.
 3. شیر های رفت و برگشت اسپلیت بسته باشد.

در مواقع کاهش سرمایش کولر گازی چه اقداماتی باید انجام داد؟

اگر احساس می‌کنید که اسپلیت باد گرم می‌زند، ابتدا ریموت کنترل دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید سیستم بر روی حالت COOL تنظیم شده باشد. اگر از این موضوع هم اطمینان کسب کردید، در اقدام بعدی سریعاً دستگاه را خاموش کنید و با یک مرکز تعمیر کولرگازی تماس بگیرید.

بررسی دلایل باد گرم زدن کولر گازی و خنک نکردن آن

 1. عدم سرویس پنل خارجی کولر گازی

بهتر است که به صورت دوره ای در اوایل فصل بهار، پنل خارجی (کندانسور) را سرویس و شستشو کنید تا مجبور نشوید در یک روز گرم به علت باد گرم زدن کولر گازی چندین ساعت معطل تعمیرکار اسپلیت شوید.

 1. مسدود شدن سوراخ های فیلتر پنل داخلی

بهتر است هنگامی که کولر گازی شما باد گرم می‌زند قبل از تماس با یک سرویس کار کولرگازی، نگاهی به فیلترهای دستگاه بیاندازید و در صورت کثیف بودن آن را بشویید و تمیز کنید. ممکن است مشکل شما حل شود و لازم به پرداخت هزینه اضافی نباشید.

 1. سوختن فن یا موتور فن

فن کولرگازی یکی از قطعات مهم در کولر گازی می‌باشد که با چرخش پره ها هوا تولید می‌کند. حال اگر این قطعه از اسپلیت یا موتور الکتریکی خراب شود یا بسوزد، هیچ بادی تولید نخواهد شد؛ در نتیجه باعث باد گرم زدن کولر گازی می‌شود.

 1. کم بودن مقدار گاز کولر گازی

بهتر است هر سال قبل از شروع فصل گرما از یک تعمیرکار اسپلیت برای سرویس کولر گازی کمک بگیرید تا مقدار گاز سیستم را اندازه گیری کند و بررسی های لازم را انجام دهد.

 1. خراب شدن کمپرسور کولر گازی

یکی از دلایلی که به شما توصیه می‌شود که اگر کولر گازی شروع به تولید باد گرم کرد فوراً آن را خاموش کنید، به این دلیل می‌باشد که ممکن است خرابی کمپرسور اتفاق بیافتد. در صورتی که کولر گازی به کار کردن ادامه دهد، به کمپرسور فشار بیشتری وارد خواهد شد و در نتیجه باعث سوختگی کمپرسور می‌شود که ضرر مالی زیادی به دنبال خواهد داشت.

 1. خرابی ترموستات

هنگامی که دمای اسپلیت را تغییر کند و ترموستات نتواند تشخیص دهد که بر روی چه دمایی قرار دارد، باید نسبت به تعویض ترموستات اقدام کنید زیرا خرابی همین قطعه باعث تولید باد گرم در حالت سرمایشی کولر گازی شده است.

 1. شکستگی یا مسدود شدن مسیر لوله های کولر گازی

در هنگام نصب کولر گازی اندازه لوله های مسی بسیار در عملکرد اسپلیت تأثیر گذار است و در صورتی که نصاب ان را به درستی انتخاب نکند، می‌تواند در میزان بازدهی و کیفیت باد دستگاه اختلال ایجاد کند.

 1. تنظیم ریموت کنترل

هنگامی که مشاهده کردید اسپلیت باد گرم می‌زند، اگر دستگاه قابلیت دو حالته شدن را داشت؛ ابتدا از حالت مود آن اطمینان کسب کنید و آن را روی حالت سرمایشی تنظیم کنید.

 1. پوشیده بودن پنل خارجی

در صورت پوشیده بودن پنل کولر گازی ممکن است کولر گازی باد گرم بزند زیرا کمپرسور نمی‌تواند گرمای تولید شده توسط گاز را خارج کند. بنابراین سریعاً کاور آن را باز کنید تا دستگاه دچار اختلال در عملکرد نشود.

 1. معیوب بودن برد کولر گازی 

اگر برد کولر گازی فرمان درستی به ترموستات یا موتور فن کولر گازی ندهد، باعث باد گرم زدن کولر گازی می‌شود. بنابراین اگر اسپلیت شما هم دچار مشکل باد گرم زدن کولر گازی شد از سالم بودن برد دستگاه اطمینان حاصل کنید که این کار حتماً نیاز به متخصص حرفه ای دارد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید