آیا کولر گازی برق زیادی مصرف می‌کند؟

آیا کولر گازی برق زیادی مصرف می‌کند؟
 اسپلیت لند
اسپلیت لند

 آیا کولر گازی برق زیادی مصرف می‌کند؟

در پاسخ به این سؤال که آیا کولر گازی برق زیادی مصرف می‌کند یا خیر باید چندین مسئله را برایتان توضیح دهیم. اول‌ازهمه باید بدانید که نوعِ کولر گازی و مدل کمپرسور و موتور آن تعیین‌کننده میزان مصرف برق دستگاه است. به‌طور مثال، مصرف برق کولرهای گازی پنجره‌ای بسیار زیاد است و به همین خاطر این مدل‌ها از بقیه کولرهای گازی ارزان‎تر هستند.

 

بعضی از کولرها از برق تک‌فاز استفاده می‌کنند و برخی هم به برق سه‌فاز نیاز دارند. مثلاً کولرهای گازی جی‌پلاس از برق تک فاز استفاده می‌کنند. اما کولرهای ایستاده و مدل‌هایی که برای فضاهای بزرگ و شلوغ طراحی می‌شوند، به برق سه‌فاز نیاز دارند.

 

به صورت کلی باید بدانید که اغلب کولرهای گازی موجود در بازار ایران، دارای رده انرژی B هستند. بنابراین، یک کولر گازی «معمولی»، حدوداً چهار برابر بیشتر از یک کولر آبی برق مصرف می‌کند. دلیلش هم وجود کمپرسورهای کولرگازی است. این کمپرسورها وظیفه متراکم کردن گاز مبرد داخل لوله‌های کولرگازی را به عهده دارند که باعث خنک شدن هوا می‌شود. اما همین کمپرسورها هم مدل‌های کم‌مصرف (اینورتر) و معمولی دارند. بدون شک مدل‌های «اینورتر» مصرف برق کمتری دارند. تا حدی که می‌توان گفت در حد کولر آبی یا حتی کمتر از آن برق مصرف می‌کنند.

مقایسه  میزان برق مصرفیِ کمپرسورهای اینورتر و معمولی در کولرهای گازی

 

در کولرهای گازی معمولی، کمپرسور با حداکثر توان خود روشن است و تا رسیدن به سرمای تنظیم‌شده به کار خود ادامه می‌دهد. سپس خاموش می‌شود. اما با گرم شدن هوا دوباره روشن و با تمام توان شروع به کار می‌کند. برای این منظور باید به اینرسی حرکتی غلبه کند که این کار مستلزم صرف نیروی زیادی است. همین باعث می‌شود تا مصرف انرژی دستگاه دو برابر بیشتر شود و درنتیجه برق بیشتری مصرف می‌شود. به علاوه، خاموش و روشن شدن مکرر باعث نوسانات متناوب برق و افزایش استهلاک کمپرسور کولر گازی معمولی می‌شود.

 

اما در کولرهای گازی مجهز به اینورتر، کمپرسور با سرعت و توان کمتری شروع به کار می‌کند. به همین خاطر، دستگاه دچار افت ولتاژ در لحظه شروع به کار نمی‌شود و فشار کمی به برق وارد می‌شود. دلیل کم‌مصرف بودن برق در کولرهای گازی اینورتر این است که این مدل‌ها پس از نزدیک شدن به دمای تنظیم شده خاموش نمی‌شوند، بلکه دور موتور را کم می‌کنند. این کار باعث ایجاد تعادل انرژی می‌شود و دیگر لازم نیست کولر گازی با حداکثر توان کار کند و برای این کار برق زیادی مصرف کند. در چنین شرایطی مصرف کولر گازی بسیار کم و در حد یک کولر آبی و حتی کمتر می‌شود.

 

باید اشاره کنیم با توجه به بحران آب که در کشور با آن روبه‌رو هستیم، بهتر است از کولرهای گازی استفاده کنید. برای کاهش مصرف برق این کولرها، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مدل اینورتر (کم مصرف) خریداری کنید. همچنین ظرفیت کولر را بر اساس اندازه‌ی فضا بخرید تا میزان برق مصرفی آن معقول و منطقی باشد. به‌طور کلی، میزان انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که از جمله می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت( اشاره کرد. همچنین با نصب سایبان روی پنل بیرونی کولر گازی، کندانسور دستگاه می‌تواند دور از گرمای نور خورشید با بازدهی بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز کولر بپردازد.

 

ویژگی‌های خاص کولرهای گازی برای کاهش مصرف برق و انرژی

 

قابلیت‌های دیگری در کولرهای گازی، همچون اسکن هوشمند با استفاده از فناوری حسگر هوشمند می‌توانند با نظارت بر حرکت و فعالیت کاربران دستگاه تهویه مطبوع، مصرف انرژی را تا 13 درصد کاهش دهند. به این صورت که وقتی اسکن هوشمند تشخیص دهد که اتاق خالی است، به صورت خودکار خروجی خنک‌کننده را کاهش می‌دهد و اجازه می‌دهد دمای داخلی در هر 20 دقیقه یک درجه سلسیوس افزایش پیدا کند. این افزایش دما تا دمای 28 درجه سلسیوس ادامه خواهد داشت تا هرچه بیشتر در مصرف انرژی کاهش ایجاد شود.

 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید